22 listopada 2019 r. o godz. 00.22 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Augustowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze pomieszczenia piwnicznego w budynku mieszkalnym w miejscowości Płaska.

Po przybyciu na miejsce pożaru Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej zastano pożar pomieszczenia piwnicznego w początkowej fazie rozwoju, w budynku mieszkalnym o konstrukcji drewnianej. Stwierdzono duże zadymienie w pozostałych pomieszczeniach budynku.  Zamieszkująca budynek  5- osobowa rodzina ( 2 osoby dorosłe oraz 3 dzieci) znajdowała się poza budynkiem -bez obrażeń.

Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 1 prądu wody w natarciu na palące się pomieszczenie przez ratowników zabezpieczonych w sprzęt ochrony układu oddechowego.  Następnie działania polegały na oddymieniu oraz sprawdzeniu pod kątem zarzewi ognia wszystkich pomieszczeń budynku. W akcji ratowniczo – gaśniczej trwającej ponad godzinę czasu uczestniczyły 2 zastępy z JRG Augustów oraz zastępy OSP KSRG z terenu gminy Płaska.

W przeprowadzonym wywiadzie ustalono, iż rodzinę która spała zaalarmowały 2 czujki dymu zainstalowane w pomieszczaniach budynku. Alarm czujek  spowodował, iż osoby przebywające w budynku zdołały się szybko z niego ewakuować oraz zaalarmować o zaistniałym pożarze służby ratownicze.

Reakcja czujek spowodowała, iż udało się uratować życie ludzkie oraz mienie o znacznej wartości.  

 

Przypominamy o trwającej akcji ,,CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA!”

Więcej informacji o czujkach w linku:      <<<<TUTAJ>>>> 

 

 

 

Opracował: asp. Andrzej Sobolewski,  kpt. Paweł Bukrejewski

Zdjęcia: KG PSP