5 i 6 września 2019 r. w Augustowie odbyły się VIII Mistrzostwa Województwa Podlaskiego Strażaków  – Płetwonurków. Organizatorem mistrzostw był: Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, a gospodarzem mistrzostw Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie.

W pierwszym dniu mistrzostw zawody odbywały się w konkurencji indywidualnej, w której uczestniczyło 38 zawodników. Zawodnicy musieli pokonać tor usytuowany na jez. Białym, w którym wykazywali się umiejętnościami w posługiwaniu się sprzętem wykorzystywanym do pomocy osobom tonącym, wykonywaniu prac podwodnych i manewrowaniu łodzią wiosłową. W konkurencji indywidualnej tor o długości 80 m. najszybciej pokonał zawodnik KP PSP Augustów st. sekc. Wojciech Fiećko z czasem 1 min 55 s.

Klasyfikacja w konkurencji indywidualnej:

I miejsce – Wojciech Fiećko, reprezentujący KP PSP Augustów,
II miejsce – Piotr Sieńkowski, reprezentujący KM PSP Suwałki,
III miejsce – Tomasz Zawieja, reprezentujący KP PSP Augustów,

W drugim dniu zawodów 12 ekip rywalizowało w konkurencji drużynowej. Drużyny konkurowały w 2 kategoriach: kategoria Mistrzostwa Województwa Podlaskiego oraz kategoria OPEN, w której uczestniczyły zaproszone drużyny z woj. podkarpackiego, woj. warmińsko – mazurskiego, woj. mazowieckiego oraz reprezentacje Litwy i Białorusi. Tor o długości 200 m, w której drużyny musiały pokonać poszczególne zadania najszybciej pokonała drużyna z woj. podkarpackiego z czasem 3 min. 37 s.

Klasyfikacja  w konkurencji drużynowej kategorii województwa podlaskiego:

I miejsce – drużyna reprezentująca  KM PSP Suwałki,
II miejsce – drużyna reprezentująca  KP PSP Augustów II,
III miejsce – drużyna reprezentująca  KP PSP Augustów I.

Klasyfikacja w konkurencji drużynowej kategorii OPEN:

I miejsce – drużyna reprezentująca  PSP woj. podkarpackiego,
II miejsce – drużyna reprezentująca  KM PSP Suwałki,
III miejsce – drużyna reprezentująca  KP PSP Augustów II.

Oficjalnego zakończenia Mistrzostw dokonał nadbrygadier Jarosław Wendt Podlaski Komendant Wojewódzki, który podsumował zawody oraz wręczył nagrody uczestnikom.

Opracowanie: asp. Andrzej Sobolewski
Zdjęcia: st. asp. Marek Bućko