W dniach od 6 do 13 lipca 2019 roku odbył się obóz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych zorganizowany przez Niemiecką Ochotniczą Straż Pożarną (Kreis-Jugendfeuerwehr) z gminy Verden (Dolna Saksonia) oraz Ochotniczą Straż Pożarną z Bargłowa Kościelnego.  Obóz odbył się na terenie ośrodka wypoczynkowego w miejscowości Wilsum. Spotkanie młodzieży w ramach obozu miało za zadanie pogłębić integrację między uczestnikami, jak również podtrzymać i zacieśnić współpracę pomiędzy dwoma partnerami: Polską i Niemiecką Ochotniczą Strażą Pożarną. Pracując z zagranicznymi partnerami obydwie strony partnerskie miały możliwość poznać zasady panujące w ich organizacjach, zdobyć nowe doświadczenia i poznać innowacyjne metody pracy jakimi posługują się partnerzy w swoich krajach.

Polska młodzież miała możliwość nawiązania nowych znajomości, kontaktów i przyjaźni. Poprzez zajęcia z zagranicznymi sąsiadami doświadczyli nowych metod edukacyjnych i wychowawczych. Młodzi Europejczycy mieli okazję na trwałe zbudować pozytywne relacje międzynarodowe. Obcując z inną tradycją i kulturą uczyli się tolerancji i szacunku dla kolegów i koleżanek.

W ramach spotkania odbyły się zajęcia sportowo-rekreacyjne, warsztaty strażackie i zajęcia integracyjne w tym animacje językowe.

W projekcie brało udział 40 uczestników z Niemiec i 39 z Polski. Projekt został dofinansowany przez „Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży”.

Opracowanie: st. asp. Marek Bućko
Zdjęcia: OSP Bargłów Kościelny